Kalendarz 2022 – wyzwanie październikowe

Poczucie winy, podobnie jak wstyd jest wyuczone w toku rozwoju. Nie rodzimy się czując się winni. Zdrowe poczucie winy powinno towarzyszyć nam wtedy, gdy wyrządzimy komuś krzywdę. To uczucie pozwala na refleksję nad swoim zachowaniem i przeproszenie – zachowałam się nie w porządku i odczuwam dyskomfort. Zniknie kiedy postaram się zadośćuczynić.  Poczucie winy, zwane potocznie wyrzutami sumienia pomagać nam budować relacje interpersonalne. Być po prostu przyzwoitym człowiekiem. Sumienie (jako pojęcie kulturowo-religijne) ma pomóc człowiekowi odróżnić dobro od zła, wiąże się ze światem swoich wartości i moralnością. Jednak kultura/ religia, w której żyjemy uczy nas byśmy czuły się winne z wielu innych powodów niż robienie komuś, czy sobie krzywdy.

W skrajnym postrzeganiu grzechem staje się czerpanie przyjemności np. z jedzenia, seksu czy odpoczywania. I tak robienie dla siebie rzeczy przyjemnych może powodować pojawienie się poczucia winy. Co czujesz kiedy pozwalasz sobie na odpoczynek wiedząc, że zostawiłaś w zlewie brudne naczynia? Podobnie wyrzuty sumienia mogą się pojawiać na przykład, gdy zaspokajasz swoje potrzeby np. gdy jesz coś, co kulturowo uznane jest za “zakazane/złe” (np. słodycze czy fast food).

Nadmierne odczuwanie poczucia winy jest niezdrowe. Zazwyczaj tej emocji towarzyszą myśli związane z gorszością, słabością i bezwartościowością. Nasilone poczucie winy występuje w depresji.

Zadanie: Przyglądaj się regularnie kiedy pojawia się w Tobie poczucie winy i obserwuj myśli, które przychodzą Ci do głowy kiedy tak się czujesz.

Sytuacja – AMyśli – BEmocje – CZachowania – D
Zjedzenie słodyczy poza planem dietyjestem słaba nie powinnam jeść czegoś zakazanegopoczucie winygłodzenie się
alternatywne podejścieto, że nie mogłam się czemuś oprzeć nie oznacza, że jestem słabą czy złą osobąspokójwłączenie wszystkich produktów do swojej diety