Nie chce mi się
Przeczytałam kiedyś u znanej fitness trenerki, że „pora się ruszyć z kanapy, odłożyć te chipsy i zacząć pracować na ciało, o jakim się marzy”. Podobno istnieje jakaś magiczna kraina, w której kobieta leży wyluzowana na kanapie z piwkiem i chipsami, zupełnie beztrosko ogląda ulubione filmy i nic poza tym nie robi. No cóż. Muszę przyznać, że nie poznałam jeszcze takiej kobiety. Kobiety w mojej rodzinie od zawsze bardzo ciężko pracowały. Moje koleżanki ledwo znajdują czas dla siebie w zgiełku codziennych zdarzeń. Moje pacjentki od zawsze potrzebowały przypomnienia, że na odpoczynek nie trzeba zasłużyć, że to nasze niepodważalne, fundamentalne prawo. Jeśli coś rozkładało je do łóżka, to najczęściej depresja. To, że czegoś nie robisz, oznacza, że z jakiegoś powodu nie chcesz/ nie możesz tego zrobić, a nie że jesteś leniwa.
Kiedyś myślałam, że opór przed wykonaniem jakiegoś zadania to po prostu lenistwo. Później doszłam do wniosku, że istnieje jeszcze zmęczenie. Widziałam tylko te dwie kategorie: albo nie mam siły czegoś zrobić, albo mi się nie chce. Z perspektywy czasu widzę, że takie podejście jest dość zero-jedynkowe, a życie przecież jest dużo bardziej złożone. Za każdym „nie chce mi się” stoi jakiś powód, a lenistwo tak naprawdę nie istnieje.
Zadanie:
Kiedy złapiesz się na mówieniu/ myśleniu: „nie chce mi się” postaraj się zajrzeć głębiej, co tak naprawdę jest powodem, dla którego czujesz opór przed zrobieniem jakieś rzeczy. Czego potrzebujesz? Czy nie chce mi się, to np.:
- „Nie mam siły, czuję zmęczeniem (potrzebuję odpocząć)”
- „Złości mnie, że ktoś próbuje wymusić na mnie działanie, którego nie chcę (potrzebuję prawa wyboru)”
- „Obawiam się, że sama sobie nie poradzę (potrzebuję pomocy)”
- „To dla mnie zbyt duże zadanie, przerasta mnie (potrzebuję podzielić zadanie na małe kroki)”
- „Nie widzę sensu w tym działaniu (potrzebuję wiedzieć czemu to służy)”
- „Psychicznie nie dam rady go wykonać (potrzebuję wsparcia)”
- „Nie wiem, jak mam wykonać to zadanie (potrzebuję informacji)”
- „Moje inne powody…”
I pamiętaj, że to, że nie chce Ci się czegoś robić oznacza, że są powody, dla których czegoś nie robisz, a nie że jesteś leniem.