Marzec
Codziennie kładę ziarnko na szali tego, kim chcę być.
Cześć w marcu! Czy udało Ci się ustalić, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne i czy idziesz we właściwym dla siebie kierunku? Nie przejmuj się, jeśli jeszcze tego nie wiesz! Treści tego kalendarza są skonstruowane tak, byś miała czas na przemyślenia. Siejemy ziarna, na plony przyjdzie jeszcze czas! W marcu będzie znów o ziarenkach. Wiem, temat przewija się już od stycznia, ale to bardzo ważne, byś zrozumiała, że to Twoje codzienne, małe „niby nic nieznaczące” decyzje są kluczowe. Cały czas dokonujesz wyborów. Codziennie, a nawet wiele razy w ciągu dnia. Z badań wynika, że każdego dnia podejmujemy ponad 200 decyzji dotyczących samego jedzenia (https://psycnet.apa.org/record/2006-22447-006), a w sumie do 35 tys. różnych decyzji!
Czasem skupiamy się na wielkich rewolucjach, tymczasem to właśnie ziarnka naszych codziennych, drobnych wyborów dokonywanych tu i teraz mają największe znaczenie! Coś Tobą kierowało, właśnie w tej chwili, że odpaliłaś marcowy kod QR i czytasz to wyzwanie. Ty podjęłaś tę decyzję. Właśnie teraz. Nikt Cię do tego nie zmusił. Być może obejrzałaś moje Instastory, w którym o tym przypomniałam (bodziec), ale to wciąż był Twój wybór. Masz już swoje inspirujące słowo, jesteś bardziej świadoma tego, co jest dla Ciebie ważne, a za każdym razem, gdy dokonujesz właściwego wyboru, kładziesz ziarnko na szali tego, kim chcesz być. Bez natychmiastowych efektów wow, ale wszyscy wiemy, że ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Nasze decyzje nie są automatyczne jak oddychanie, trawienie, mruganie czy bicie serca. Oczywiście, pewne nasze zachowania, zwykle te niechciane, są nawykowe i dzieją się bez udziału naszej świadomości. Ni stąd, ni zowąd jesteś przy szafce ze słodyczami i jesz czekoladę, choć wcale nie byłaś głodna ani tego nie planowałaś. Albo znów dałaś się wyprowadzić kilkulatkowi z równowagi i krzyczysz, choć obiecałaś sobie, że nie będziesz tego robiła. Albo przeglądasz od 45 minut Instagram, choć miałaś ograniczać czas w social mediach. W takiej sytuacji zauważ, że po prostu nie położyłaś swojego ziarenka tam, gdzie chciałaś. Po prostu dostrzeż to zachowanie. Złap się na automatyzmie. Zauważenie też jest formą kładzenia ziarenka po właściwej stronie. Zwiększając swoją uważność na niechciane zachowania, dajesz początek zmianie. Każdy moment jest dobry na zauważenie, refleksję i wyrozumiałość dla siebie. Kolejnym razem spróbujesz inaczej, bardziej świadomie. Nie karć się, to niczego nie zmieni. Tylko zauważ. Z czasem zaczniesz zauważać szybciej. Zorientujesz się, że jesz czekoladę i zatrzymasz na trzecim pasku, a nie po fakcie. Zorientujesz się, że krzyczysz i odejdziesz po jednym wykrzyczanym słowie, nie po 10 minutach. Zorientujesz się, że scrollujesz po 20 minutach i odłożysz telefon. Skracając niechciane zachowanie, też kładziesz ziarnko po właściwej stronie. „Między bodźcem a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni tkwi nasza siła wyboru reakcji. A w naszej reakcji tkwi nasz rozwój i nasza wolność” – Viktor Frankl.
Jeśli nie możesz powstrzymać się od podjadania, postaraj się je opóźnić. Poszerzyć przestrzeń między bodźcem a Twoją reakcją. To też jest sukces.
Inspirującym owocem miesiąca jest gruszka. Gruszki na wierzbie są metaforą obietnic nie do spełnienia. Niech ten smaczny owoc przypomina Ci o tym, co realne, co tu i teraz. Pamiętaj, że trwałe zmiany wymagają czasu i zwykle odbywają się na drodze ewolucji, nie szybkiej rewolucji. Daj sobie czas.
Gruszkowe niebo w gębie
Składniki na 4 porcje:
- Mix sałat 200 g
- Gruszka 1 szt (130 g)
- Awokado 1 szt (140 g)
- Pistacje lub pestki dyni 4 łyżki (72 g)
- Ser feta lub twaróg wędzony 80 g
- Cebula ½ sztuki (50 g)
- Nasionka granatu 4 łyżki (68 g)
- Ciecierzyca ugotowana 4 łyżek (80 g)
Przepis na dressing:
- Sok z pomarańczy ⅓ szklanki (80 g)
- Ocet balsamiczny ¼ szklanki (60 g)
- 1 łyżeczka erytrytolu
- szczypta soli i pieprzu
- Oliwa z oliwek 4 łyżki (60 g)
Wykonanie:
Sałaty umyj, porwij jeśli trzeba, przełóż do dużej miski.
Gruszkę umyj i pokrój w cieniutkie plasterki.Wrzuć do miski z sałatą.
Awokado wydrąż i pokrój w kostkę, dodaj do pozostałych składników.
Cebulę pokrój w kostkę i wymieszaj z pozostałymi składnikami.
Ser pokrusz i posyp sałatkę. Dodaj ciecierzycę, nasiona granatu i orzechy lub pestki. Wymieszaj.
Składniki sosu wymieszaj razem i polej nimi sałatkę.
Nieźle nadziana gruszka
Gruszki pieczone:
Składniki na 2 porcje:
- Gruszki 2 sztuki (260 g)
- Ser pleśniowy 60 g
- Pestki słonecznika 2 łyżki (20 g)
- Oliwa z oliwek 2 łyżki (30 g)
- Tymianek (1 łyżeczka)
- Chili szczypta
- Rukola 75 g
Gruszki umyj, przepołów i wydrąż łyżką miejsce z pestkami.
Ser pokrusz i wymieszaj z nasionami słonecznika.
Farsz serowy włóż do wydrążonych gruszek. Umieść je w naczyniu żaroodpornym.
W miseczce zmieszaj oliwę z tymiankiem i chili. Polej marynatą gruszki.
Zapiekaj owoce w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 20-25 minut.
Gruszki przełóż na talerz udekorowany rukolą.