Kalendarz 2022 – wyzwanie lutowe

Cześć!

Strach i lęk to nasze najbardziej pierwotne emocje.

Banie się mamy wpisane w DNA, gdyż chroni ono nasze życie i zdrowie. Gdyby nie strach, chodzilibyśmy nocami ciemnymi uliczkami narażając się na napad lub beztrosko hasali po skraju dachów ryzykując upadkiem z wysokości.

Kiedy coś nam zagraża, nasz organizm uruchamia hormonalną reakcję strachu. Na pewno znane ci są następujące sygnały ciała związane z lękiem: przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, spłycony oddech, pocenie się, ból brzucha, biegunka, napięcie mięśni, zawroty głowy.

Lęk jak i każda inna emocja mogą mieć różne nasilenie od ledwo odczuwanego po bardzo silny, utrudniający funkcjonowanie. Można powiedzieć, że temperatura emocji rośnie jak gorączka na termometrze. Emocje możemy ocenić na skali od 0 – 100%.

Zero to absolutny brak odczuwania danej emocji. Natomiast 100% to najsilniejsze uczucie lęku. Osoby chorujące na napady paniki znają ten wielki dyskomfort. Niektórym osobom przez większość życia towarzyszy lekki stan zdenerwowania i niepokoju (taki wolnopłynący lęk na na 30%).

Pamiętasz jak w styczniu pisałam, że myśli poprzedzają emocje? Wiele lęków bierze się właśnie z wyobrażeń (mogą to być myśli albo obrazy). Osoby z natury lękowe są obdarzone niezwykłą wyobraźnią… niestety obraca się ona przeciwko nim.

Model Poznawczy
Model poznawczy – Jak interpretujesz zdarzenie

Myśli, które najczęściej towarzyszą lękom nazywamy myślami katastroficznymi. Jeśli często towarzyszy Ci lęk, to założę się, że jesteś mistrzynią snucia katastroficznych wizji i czarnych scenariuszy. Raczej nie zakładasz, że wszystko będzie dobrze. Poniżej przykład zapisu w tabeli osoby o profilu lękowym i porównanie do osoby mniej lękowej.

Sytuacja – AMyśli – BEmocje – CZachowania – D
Mąż spóźnia się z pracyNa pewno miał wypadek samochodowyLęk 90%Nerwowo sprawdza telefon
Mąż spóźnia się z pracyPewnie są korkiSpokójCzyta książkę
Model Poznawczy Korki
Model poznawczy – Pewnie są korki

Model Poznawczy Wypadek
Model poznawczy – Pewnie miał wypadek

Widać jak na dłoni różnicę, prawda? Jak to jest, że różni ludzie myślą co innego w danej sytuacji? Znaczenie ma nasza przeszłość, zbiór tego co nam przekazano oraz doświadczenia własne. Zamartwianie się na przykład czasami jest celową strategią, która pomaga ludziom mieć poczucie, że mają kontrolę.

Jest to pułapka myślenia. ŻADNA ILOŚĆ TWOICH ZMARTWIEŃ NIE MA MOCY WPŁYWANIA NA RZECZYWISTOŚĆ. Prawda jest taka, że nie możemy naszymi myślami zaklinać rzeczywistości. Jeśli kiedykolwiek się obwiniałaś za przebieg zdarzeń, to wybacz sobie. Pamiętaj o tym, bo szkoda swoich zasobów na lękanie się. Przezorny nie jest zawsze ubezpieczony.

Lęk zazwyczaj mówi “nie dasz rady, uważaj, to cię przerasta, to ci zagraża”, a w rzeczywistości tylko straszy paraliżując przed działaniem. Jacek Walkiewicz powiedział “lęk puka do drzwi, ale gdy je otworzysz, okazuje się, że nikogo tam nie ma”. Bój się i działaj.

Zadanie: W lutym pooglądaj swój lęk. Zastanów się w jakich sytuacjach najczęściej się boisz? Gdzie odczuwasz lęk w ciele? Obserwuj myśli, które przychodzą do głowy wraz z lękiem. Czy wynikają z faktów czy jedynie z wyobrażeń? Czy twój lęk ma zaklinać rzeczywistość?

Swoje sytuacje lękowe możesz spróbować zapisać w formie tabeli jak wyżej. W przyszłym miesiącu skupimy się nad lepszym panowaniem nad lękiem.

Jeśli szukasz więcej informacji o lęku wysłuchaj mojego podcastu O lęku