Bardzo często otrzymuje pytania od dietetyków/ psychodieteyków czy psychologów o polecaną literaturą dotyczącą psychologii odchudzania. Nie da się ukryć, że niewiele jest pozycji naprawdę godnych polecenia. Drugi, istotny fakt jest taki, że nie ma jednej, idealnej książki z psychologii odchudzania, natomiast jest kilka pozycji książkowych, które mogę polecić.
Wywiad motywujący jest podręcznikiem służącym do przygotowywania ludzi do zmian. Nie dotyczy on stricte odchudzania, ale metoda ta jest z sukcesem stosowana zarówno w psychodietetyce jak i np. w uzależnieniach. Na stronie 310 znajdziesz krótki podrozdział o zmianie w zakresie diety i aktywności fizycznej. Lektura może się okazać przydatna, gdy masz do czynienia z pacjentem, który dopiero rozważa zmianę, ale potrzebuje wspierającej rozmowy, która zwiększy motywację do działania. Przyda się też do zrozumienia jakie fazy ma proces zmiany i poprawi orientację w sytuacji twojego podopiecznego. Książka zawiera wiele praktycznych ćwiczeń dialogu/wywiadu motywującego.
Psychologia odżywiania się podstawowy podręcznik, w którym znajdziesz opis badań nad odżywianiem się oraz całe spectrum zachowań z nim związanych. Od otyłości, poprzez zaburzenia odżywiania, niezadowolenie z ciała po stosowanie diet odchudzających. Bardzo ciekawa książka, ale dla laików może okazać się zbyt trudna w zrozumieniu lub nudna. Każdy profesjonalista pracujący z klientem w branży odchudzania powinien moim zdaniem znać jej treść.
Terapia poznawczo-behawioralna i zaburzenia odżywiania nikt, kto nie posiada odpowiednich uprawnień nie powinien porywać się na leczenie zaburzeń odżywiania swoich klientów/ podopiecznych, ale warto wiedzieć jakie w ogóle występują zaburzenia odżywiania i jak wygląda ich psychoterapia, chociażby po to, by wytłumaczyć wystraszonym podopiecznym na czym może ona polegać, być wrażliwym na sygnały świadczące o tym, że dana osoba może cierpieć na zaburzenia odżywiania, lub jeśli w gabinecie dietetyka pojawi się pacjent po lub w trakcie terapii, to również warto wiedzieć z czym ma się do czynienia. Dietetyk, który zna proces terapii zaburzeń odżywiania może jeszcze lepiej wspierać swojego klienta.
Jedzenie pod wpływem emocji to bardzo dobra, merytoryczna pozycja tłumacząca mechanizmy zajadania emocji, warto wiedzieć jak to działa.
Umysł ponad nastrojem w temacie emocji warto znać techniki lepszego radzenia sobie z nimi, dobrze są opisane w tym praktycznym podręczniku, w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Dieta dr Beck to jeden z moich ulubionych poradników, autorka opisuje wiele przydatnych technik (psychoterapii poznawczo-behawioralnej) pozwalających na lepsze radzenie sobie z szeregiem sabotujących myśli i zachowań w procesie odchudzania
The Diet Trap solution również książka dr Judith Beck oraz jej córki. W tej pozycji – w języku angielskim – autorki opisują najpowszechniejsze przeszkody/ pułapki czyhające na odchudzających się oraz proponują praktyczne techniki radzenia sobie. Te pułapki to m.in zajadanie stresu, imprezy rodzinne, wakacyjne wyjazdy czy jedzenie pod wpływem emocji. Dostępna na Amazon.com
Pożegnaj wagę to jeden z najnowszych poradników dotyczących odchudzania z zastosowaniem technik terapii ACT (Akceptacji i zaangażowania). Bardzo dobra książka, nowatorskie podejście , w którym autorzy nie koncentrują się jedynie na tym jak schudnąć, ale przede wszystkim jak dokonywać wyborów zgodnych z wyznawanymi wartościami. Przedstawiają konkretne narzędzia do pracy z klientem.
Jak pokonać objadanie się jest podręcznikiem samopomocy, zawierającym szereg przydatnych informacji na temat napadowego objadania się, zarówno teoretycznych jak i praktyczny plan działania do zastosowania samodzielnie lub z pomocą terapeuty/ psychodietetyka. Napisana przez bardzo dobrego specjalistę leczenia zaburzeń odżywiania.
Uważność w jedzeniu bardzo dobra książka, jako specjaliści musimy pamiętać o tym, że nie tylko to co klienci jedzą, ale również JAK jedzą ma znaczenie. Poza jedzeniem pod wpływem emocji, ważnym problemem jest jedzenie w sposób nieuważny. Ta książka to prawdziwa biblia uważności w jedzeniu. Nie przesadzam.
Jem intuicyjnie ostatecznie w pomocy ludziom zmagającym się z nadwagą i otyłością jest ich usamodzielnienie w dokonywaniu lepszych wyborów żywieniowych, zgodnie z własnymi preferencjami. Ta książka to bardzo dobry przewodnik w tym temacie.
Atomowe Nawyki – trwała zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem skutecznego odchudzania. Polecam tę książkę, gdyż w sposób jasny i klarowny tłumaczy proces zmiany nawyków